Odgovor na pitanje iz naslova je jednostavan. Osoba koja trenira AIKIDO se zove učenik AIKIDO-a. Svaki učenik ima svog učitelja ili mentora. Učitelj se na Japanskom zove sensei. Riječ sensei se u Japanu koristi kada se nekom želi ukazati poštovanje zbog postignutog nivoa u vještini.
Obično se uz ime ili prezime osobe, u nastavku, dodaje riječ sensei, pa dobijamo Saotome-sensei, ili možemo koristiti samo Sensei. Upotreba je najčešća u AIKIDO klubovima i organizacijama u okviru kojih se organizuje škola AIKIDO-a.
Nepravilno je za sebe reći, ja sam Aikidoka, jer treniram AIKIDO. Nastavak -ka se, u Japanu, koristi za osobu koja ima ekspertski nivo u nekoj oblasti ili vještini. Može se naići da je Aikidoka pozajmljena riječ u mnogim zemljama kao sinonim za nekog ko se bavi AIKIDO-om. Međutim, u Japanu, bez obzira na konotaciju, Aikidoka se nikad ne kaže za sebe, bez obzira na zasluženi nivo.
U ušima Japanaca, kada se upotrijebi riječ Aikidoka za nekog drugog, to dobija konotaciju izuzetne ostvarenosti u vještini i visokog poštovanja za tu osobu.
U borilačkim vještinama se obično, za starije učenike koji su nosioci crnog pojasa, koristi naziv Senpai. Od njih se očekuje da asistiraju senseiju u radu sa mlađim učenicima po zvanju ili sa manje iskusnim učenicima. Naziv kohai se koristi za mlađe učenike. Nazivi, senpai i kohai mogu da se koriste kao nastavci iza imena ili prezimena, kako bi se neko adekvatno adresirao. Može se reći, Vukota-senpai, ili Popadić-kohai.
Možda najbitnije, kod Japanaca, rijetko ćete naći da neko za sebe kaže, “ja sam sensei”, ili generalno da za sebe koristi bilo kakvu titulu koja označava postignuti nivo u nekoj oblasti. Kada govorite o drugim osobama, tada za njih možete upotrebljavati ovakve titule. Kod Japanaca je to stvar #kulture, poštovanja i nečije skromnosti.
Ostavi ispod tvoju email adresu kako bi dobijao Newsletter i redovno pratio dešavanja na našem blogu.